pasywnie

Mamy w planach budowę domu, jednak nie jesteśmy jak na razie przekonani co do jego typu, czy to ma być standardowy dom, czy pasywny lub energooszczędny. Jakie są różnice pomiędzy pasywnym a energooszczędnym domem? Różnica jest w zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania.
Domy pasywne zużywają poniżej 15 kWh/m2/rok. Domy pasywne i energooszczędne różnią się między sobą źródłem ciepła, zużyciem energii, termoizolacją a także samym projektem. W przypadków domów pasywnych do ogrzewania używa się rekuperatora oraz pompy ciepła, zaś w przypadku domów energooszczędnych ogrzewanie może odbywać się przy pomocy dowolnego źródła ciepła lub kilku niezależnych układów grzewczych.Rekuperator do ogrzewania?
A pompa ciepła - jaka ? W domach izolowanych a co dopiero w pasywnych - nie da się założyć ogrzewania pośredniego ? Pan się naczytał wrogów domów izolowanych! Takich jak Instytut Techniki Cieplnej, sprzedawca energii - budżet państwa - reklamodawcy M.. ŁD ..itp
Rola izolacji jest zmarginalizować ogrzewanie ! Nie da się zrobić centralnego w domu tylko izolowanym! Co do pompy ciepła w domach energooszczędnych to nie do końca się zgodzę z przedmówcami. Pompy świetnie się sprawdzają przy ogrzewaniu podłogowym oraz przy instalacji grzewczej w systemie ogrzewania. Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się największą wydajnością i bezawaryjnością. Pompy ciepła gruntowe, w zależności od możliwości instalacji na działce montujemy z wymiennikiem poziomym, lub pionowym. Lepszą efektywność osiągają wymienniki ciepła w postaci pionowych sond, gdyż zapewniają lepsze warunki pracy pompy gruntowej i można je zastosować na działce bez względu na powierzchnię tej działki.
Pompy powietrzne, które ciepło pozyskują z powietrza mają obniżoną wydajność w okresie występowania dużych mrozów, a nakłady związane z poborem energii elektrycznej mogą wówczas znacznie wzrosnąć.
Przy pompie wodnej ciepło pobieramy z wód gruntowych, lub powierzchniowych. Wydajność tych pomp jest dość wysoka, aczkolwiek w przypadku dużego zanieczyszczenia wód musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami na użycie i wymianę filtrów, oraz elementów koordynujących instalację. Koszty ogrzewania takimi pompami mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie w porównaniu z pompami gruntowymi.

Stosowanie pomp ciepła jest opłacalne jeśli wykonana się prawidłowo instalację, wraz z uzyskaniem najlepszego współczynnika COP, który wyraża stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości zużytej energii elektrycznej, którą potrzebujemy do zasilenia podzespołów pompy. Im współczynnik COP jest większy, tym mniej kosztów wygenerujemy za użycie energii elektrycznej. Jeśli zastosujemy właściwe rozwiązania, to wówczas roczny koszt ogrzewania domu ~200m2 może kształtować się nawet na poziomie 1000zł. Średnio koszty ogrzewania domu z zastosowaniem instalacji pompy ciepła, w zależności od wielkości domu, wahają się na poziomie 2000-3600 zł na rok. W porównaniu z innymi standardowymi instalacjami grzewczymi, koszty eksploatacji domu jednorodzinnego z wykorzystaniem instalacji pompy ciepła wychodzi bardzo korzystnie. Jedynym minusem takiej instalacji jest jak na razie stosunkowo wysoki koszt jej montażu, na którego zwrot będziemy musieli poczekać kilka, lub kilkanaście lat  wentylacja do biur. Koszty z jakimi będziemy musieli się liczyć przy montażu pompy ciepła to 40-55 000 zł, w zależności od rodzaju instalacji
Zgadzam się natomiast, że przy instalacjach ogrzewania tradycyjnego grzejnikowego, stosowanie pompy ciepła jest niestety mniej efektywne.
Domy bardzo niskoenergetyczne pomiędzy 15 kWh/m2/rok, a 30 kWh/m2/rok
Domy niskoenergetyczne zaczynają się przy zapotrzebowaniu na energię poniżej 60 kWh/m2/rok. Nie mogą się sprawdzać, bo nie da się ich zainstalować - jeszcze nikomu się to nie udało! W domu izolowanym czy pasywnym można zainstalować pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem !!!
Poza tym instalowanie pomp ciepła do podłogówki czy do pośredniego ogrzewania, wyklucza ich wykorzystanie jako klimy! A to już bez sensu!

Komentarze

Popularne posty