podgrzanie

Nie wiem, czy raczył Pan zauważyć, że w wątku na FM o komfortowych i tanich domach 0-20kWh/m2 jest wiele emocji, kłótni ale wszyscy są zgodni w jednym. Kolektory słoneczne w dzisiejszych czasach - to nieporozumienie!Przynajmniej teraz można rzeczowo dyskutować. A za kolektorami słonecznymi są tam prawie wszyscy. Bo większość z nich ma!!! Tak samo jak w swych projektach kolektory promuje I tak niedługo uruchomimy centrum budownictwa faktycznie pasywnego. Bo często jest tak, że domy pasywne w Polsce i te projektowane zagranicą są całkiem inne:) U nas z wielu rozwiązań się rezygnuje, co niestety obniża tak naprawdę pasywność budownictwa. mam jeszcze pytanie co do grzania nawiewowego kanałowego, chciałbym zrobić nawiewy ciepłego powietrza do pomieszczeń na parterze- salon, jadalnia, pokój. Centrale chciałem dać w piwnicy i od dołu 3-4 kanały nawiewowe do pomieszczeń ok metra nad podłogą. Gdzie taki układ powinien mieć czerpnię? czy powietrze jest zasysane z zewnątrz czy może z wewnątrz budynku? Jaka z reguły może być maksymalna odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną? Strona jest o technologii budowy domów energooszczędnych a nie standardowych.
Na stronie jest zakładka blog, w której są moim zdaniem godne polecenia artykuły, chociażby ten o kosztach utrzymania domu energooszczędnego. Klasa energetyczna Ocena energetyczna Zużycie na ogrzewanie na m2
A+ Plus energetyczny Sprzedaje kWh
A samowystarczalny Pokrywa swoje potrzeby
B pasywny do 15kWh na ogrzewanie
C Izolowany 15 - 30 kWh
D Energochłonny Nieizolowany ponad 30kWh
A jeśli chodzi o domy typowo energoszczędne to na stronie dobredomy.pl jest tam taki banerek po którego kliknięciu można pooglądać sobie same projekty domów energooszczędnych (przykładowy
A niebyt... Jest wręcz odwrotnie, tematy o których piszę przyrastają jak na drożdżach dzięki, kilku piszącym bez wiedzy i o małej inteligencji., który to jest już dawno wystawił Pana do wiatru, bo z takim oszołomem nikt nie chce mieć do czynienia. 120kWhna wszystko... Ładny mi pasywny.
Tak było w zeszłym wieku. Powtarzanie tego dziś, gdy technologia poszła do przodu... Pan poczyta co pisali w zeszłym wieku o komputerach, czy jak wyglądał telefon wybiega trochę do przodu z klasyfikacją izolacji budynków, która nie jest kompatybilna z aktualnie przyjętymi przez EU wartościami izolacyjności.
Nie oznacza to, że wkrótce wartości sugerowane przez Pana Tomasza nie zaczną być wartościami obowiązującymi! Wszystko idzie w tym kierunku.
A ja - w odpowiedzi na zadane na wstępie tego wątku pytanie i pomijając dalsze wywody uczestników tego foru - odpowiedziałbym tak:

Dom" zwykły" to taki, w którym trzeba dużo grzać, a CWU podgrzewa się niejako "przy okazji". Inaczej mówiąc, stosunek wentylacja Warszawa  ilości energii potrzebnej do ogrzania domu do ilości energii na podgrzanie CWU jest duży.

W domu pasywnym jest dokładnie na odwrót. Jedyne, co trzeba, to podgrzać wodę do kąpieli, a do ogrzania domu używa się ciepła "odpadowego" z różnych urządzeń - w tym ciepła z obiegu CWU oraz... samych mieszkańców (organizm człowieka jest jak niezłej mocy kaloryfer).

Niektórzy montują wprawdzie jakieś centralne ogrzewanie, by je potem załączać kilka razy w roku - podczas wyjątkowych mrozów. Lecz patrząc na koszta wykonania tekowego, wielu woli dogrzewać się punktowo - np. kominkiem bądź promiennikami podczerwieni.

Nieodzowna w domu pasywnym rekuperacja z natury nie służy do ogrzewania - lecz w połączeniu np. z nagrzewnicami może pełnić w domu pasywnym funkcję swoistego centralnego ogrzewania.
Co do Wikipedii, to radziłbym korzystać z innych wersji językowych. Polscy autorzy naprawdę się starają, ale nie mają tej wiedzy, co ich zagraniczni koledzy!
Sama Wikipedia może być jedynie kierunkowskazem do dalszych poszukiwań, a nie odpowiedzią na wszystkie pytania

Komentarze

Popularne posty