obsługa

Śmieciuch i tak nie jest bezobsługowy, więc może przemyśl coś takiego:
- podłącz pc bezpośrednio do rozdzielacza
- postaw w kotłowni bufor ze śmieciuchem
- przełączaj ręcznie za pomocą zaworu 3-drożnego lub 2 zwykłych śmieciuch z buforem <->pompa.
jak się okaże, że podłączona bezpośrednio pompa nie spełnia twoich oczekiwań, to podłączysz ją do bufora, żaden to problem czy koszt taka zmiana w instalacji.
Dziękuję za wasze rady i przyznaję wybiłem sobie z głowy ten bufor.
Mam jeszcze 2 pytania odnośnie pracy pompy i podłogówki/ grzejników.
1) U mnie na 230m2 podlogi jest ponad 1400mb rurek. Jesli bedzie w rozsadnych granicach, to nie zaszkodzi dac wiecej. Ciut mocniejsza obiegowka DZ, ale za to COPem wroci sie z nawiazka wlozona moc. Petle niech robi tej samej dlugosci. To bardzo pomaga zrownowazyc hydraulicznie instalacje. Nie musisz przykrecac i kryzowac krotszych petli i niepotrzebnie tlumic przeplywu rownajac do tej najdluzszej.

2) Lepiej podlogowke. Nie daj sie wrobic w grzejniki, bo bedziesz zalowal.
Instalator dobrze radzi, ale powód jest trochę inny - za długie sekcje to za duże opory przepływu, efekt - duża obiegówka albo słabo grzejąca pętla. Więcej rurek nie zaszkodzi, ważne żeby sekcje były nie dłuższe niż 100m, niektóre mogą być krótsze - te jeśli będzie trzeba, to zostaną przydławione na rozdzielaczu. Rozstaw rurek daj 10-max 15cm.
Zrób wszędzie podłogówkę. Na podłodze może być terakota, deska, wykładzina, panel, cokolwiek.
2A) Ja mam w wiekszosci domu panele i nic zlego sie nie dzieje. Tam gdzie plytki, to daj plytki, a gdzie chcesz panele to smialo panele. Nie patrz na to pod katem PCi. Z dywanami raczej oszczedznie, zeby nie przegiac
1 W/g tego co mi powiedział "gość, który ją robi" metr rurki od podłogówki odbiera ok 15W energii. więc mając 10kW wychodzi, że długość rurek powinna wynosić ok 660m- według moich wyliczeń przy pow. mojego domu tej podłogówki wyjdzie znacznie więcej jak te 660m (szwagier który ma podobny dom w podłogę utopił ok 1km rurek). Czy nadmiar  klimatyzacja wilanów   długości rurek będzie źle wpływał na pracę samej pompy? Facet doradził też aby poszczególne sekcje były podobnej długości gdyż jeśli w 1 pomieszczeniu np. salon będą 2 sekcje o różnych dł. może nierównomiernie grzać- prawda to czy fałsz?
Chcialem przywitac zacne grono obecne na tym watku, a w szczegolnosci jego zalozyciela RWXW.
Jestem zdecydowany na instalacje wlasnymi silami, dzieki wlasnie temu watkowi i Wam.

Dom nad morzem - zimy zdecydowanie mniej sniezne i lagodniejsze, solbet 36 + 15cm EPS, posadzka 20cm EPS, dach 30cm welna lambda 0.004, calosc parter i poddasze podlogowka 250m2 co 10cm, kubatura 900m3, okna 3 szyby fasadowe , 3 szyby polaciowe (raptem 4 sztuki 78x160).
Dzialka 2000m2, pod kolektor poziomy da sie wykorzystac teraz okolo 1200m2, poziom wod gruntowych zima na 0.9m, czarnoziem, gliny piaszczyste - trzymaja wode.
Bede ukladal liniowo, w rowach 100-110cm glebokich, szerokosc lyzki 90cm, w jeden wykop chce wlozyc dwie linie.
Udalo mi sie wrysowac w plan dzialki 4 x 200mb Pe32, w centrum dzialki (prostokat 50mx40m) jest wykopana studnia chlonna(trafiaja tez do niej spady rynien), w ktorej zamierzam umiescic rozdzielacz. Ze studni juz Pe40 do budynku podpiety do Ecopola moze 11kW.

Duza zawdzieczam temu watkowi, wiec calosc prac zamierzam udokumentowac i powklejac tu troche zdjec, co by sie innym przydalo.

Uwazam, ze dom jednorodzinny to nie prom kosmiczny i duzo mozna zrobic ''samemu z pomoca'' omijajac szerokim lukiem fachowcow samozwancow, ktorzy
tylko kombinuja jak przerobic frajera na wiele wiele zlociszy.

W chwili obecnej szukam materialow na rozdzielacz, klimatyzator.eu chyba pozgrzewem go z PP z zaworami kulowymi stalowymi.
Nie wiem czy warto pokusic sie o rotametry na tym rozdzielaczu, jesli tak to nie widze takowych na rynku, wiekszosc rotametrow jest dla podlogowek.
Co o tym sadzicie, da rade
2. Na całym parterze będzie podłogówka, na piętrze w obu sypialniach zamierzam dać grzejniki- doradźcie czy to głupi pomysł czy lepiej w sypialniach też dać podłogowe żeby nie różnicować systemu grzania.
Dając część grzejników (nieważne gdzie, w kuchni łazience czy sypialni) mocno komplikujesz układ i na pewno podniesiesz koszty eksploatacji. Nie wspominając o kosztach inwestycji i mniejszym udziale tańszego prądu.
Pętle podłogówki wszędzie podobnej długości, nie tylko w danym pomieszczeniu.
i pytanie 2A- czy przy PC o ile w salonie będzie terakota drewnopodobna to w pokojach chciałbym dać jakąś deskę/ panel etc. nie będzie to znacznie ograniczało przedostawania się ciepła?

Komentarze

Popularne posty